2025 Författare: Isabella Gilson | [email protected]. Senast ändrad: 2025-01-23 13:11
Många moderna människor har provat semlor åtminstone några gånger. De presenteras i ett rikt sortiment - vegetariskt, med fisk och skaldjur, så nästan alla kan hitta bland dem det alternativ som han vill. Tyvärr, kostnaden för även en liten uppsättning är ganska hög - en person med en genomsnittlig inkomst kan uppenbarligen inte beställa dem varje dag. Låt oss undersöka orsakerna till en sådan kostnad och samtidigt ta reda på kostnaden för semlor.
Varför är semlor så dyra?
Om du vanligtvis ställer den här frågan till ägare eller anställda på sushibarer kan du bara få ganska vaga svar. Vissa säger att kostnaden för rullar är för hög för att den färdiga produkten ska vara billig. Andra hävdar att det är en komplicerad procedur och hög professionalism hos högbetalda kockar.
Men i själva verket är kostnaden för semlor mycket lägre än vad det kan tyckas - vi kommer att bevisa detta lite senare.
Ja, och matlagning kräver ingen speciell professionalism - titta bara på några videor på Internet för att förstå alla hemligheter med dettaskicklighet.
Dessutom, när man köper den här orientaliska middagen kan man inte säga vad specialister gör frallorna av. Och när du lagar mat hemma kan du vara säker på den höga kvaliteten och färskheten hos alla ingredienser, samt renlighet under arbetet.
Därför kan vi med tillförsikt säga att den höga kostnaden för en favoritdelikatess helt enkelt beror på hög efterfrågan, som enligt kapitalismens lag höjer priserna även för de billigaste varorna.
Räknar kostnaden för Philadelphia-rullar
Philadelphia-rullar anses vara en av de godaste och samtidigt vackraste i världen. Det är inte förvånande - trots allt används den största mängden röd fisk i matlagning. Dessutom ligger den inte inne, utan utanför, vilket ger middagen en speciell dragningskraft.
Så låt oss ta reda på ett rimligt pris för dem.
Till att börja med, låt oss studera de teknologiska korten i Philadelphia-rullarna för att ta reda på ingredienserna som utgör dem. För att förbereda en portion (standard, åtta stycken) behöver du nori-tång, vinäger, ris, lätts altad lax och Philadelphiaost. En sådan del kommer att kosta 250-400 rubel vid beställning för leverans, och i ärevördiga restauranger kan kostnaden vara ännu högre. Men vad kostar Philadelphia-rullarna? Låt oss beräkna priset på alla ingredienser. För en garanti tar vi priset över genomsnittet - trots allt kan det variera avsevärt beroende på butik och inköpsstad.
- Ett ark nori - 5rubel.
- 30 gram ris - 5 rubel.
- 20 gram lax - 10 rubel.
- 16 gram Philadelphiaost - 17 rubel.
- 5 gram vinäger - 1 rubel.
Så, hur mycket kostar det att köpa alla ingredienser som behövs för att göra en del av Philadelphiarullen? Som beräkningen visar - 38 rubel. Dessutom kan priset vara flera rubel lägre om du köper produkter i grossistbutiker. Men även i det här fallet är kostnaden 6-10 gånger lägre än i en billig butik. Naturligtvis måste du lägga till olika kryddor och föremål här - vi pratar om dem senare - men skillnaden är i alla fall väldigt tydlig.
Fest på semlor med gurka
Men folk som är intresserade av billiga semlor beställer ofta en japansk delikatess fylld med gurka - kappa maki. Ja, de kan inte skryta med sådan skönhet, sofistikering eller smak som "Kalifornien". Men kostnaden är mycket lägre. Vanligtvis kostar en del av sex stycken cirka 60-100 rubel. Mycket billigare än ovanstående alternativ. Och hur mycket kommer det att kosta att köpa alla ingredienser för efterföljande matlagning hemma?
En portion kräver noriblad, ris, gurka och vinäger. Vad blir priset på komponenterna?
- Ett ark noria - 5 rubel.
- 15 gram ris - 3 rubel.
- 7 gram gurka - 1 rubel.
- 5 gram vinäger - 1 rubel.
Så, det visar sig att en portion på sex kappa maki kommer att kosta 10 rubel i allmänhet! Och kostnaderna minskar på samma sätt - med cirka 6-10 gånger. Ochäven den mest ekonomiska person har råd att unna sig en sådan middag.
Tillvalsutrustning
Men kanske den extra utrustningen som behövs för att laga mat och äta har en hög kostnad? Låt oss ta reda på vad som krävs.
Självklart, först och främst - kinesiska pinnar. Om du köper de billigaste engångsprodukterna kostar de cirka 5 rubel per par. Men du kan köpa välgjorda, täckta med tavlor. De kostar flera gånger mer, men används vanligtvis flera gånger.
Mattan för att göra rullar har också ett löjligt pris - inte mer än 100 rubel. Innan användning är det värt att sätta på en engångspåse av plast så att den inte blir smutsig. Det kommer inte att störa arbetet.
Slutligen används specialcontainrar för leverans. De säljs inte per styck, men med ett grossistköp kostar de inte mer än 5 rubel per styck. Naturligtvis, när du förbereder och konsumerar hemma, krävs inga behållare.
Problem med små portioner mat
Det enda problemet som kan uppstå hemma är stora portioner av kryddor och såser. Till exempel ingefära, wasabi, ostron och sojasås, tobikokaviar och mycket mer. Endast några gram krävs för förberedelse och servering. Och i sådana mängder är det helt enkelt omöjligt att köpa dem - du måste köpa allt i stora portioner. Det är trevligt att i kylskåpet kan de flesta produkter förvaras i månader utan att skada sig själva.
Så, efter att ha köpt allt du behöver en gång, kan du regelbundet glädja dig själv och dina nära och kära med frallor och sushi, utan att spendera pengar igen.
Slutsats
Av allt ovanstående kan vi med tillförsikt säga - kostnaden för semlor är ganska låg. Och priserna är uppblåsta helt enkelt på grund av passionen för denna exotiska rätt. Att laga mat hemma är mer än berättigat.
Rekommenderad:
Kaloriinnehåll i katrinplommon och torkade aprikoser och deras fördelar för kroppen
Torkad frukt är naturlig mat som många älskar att äta. De används under höst-vinterperioden, när det inte finns tillräckligt med vitaminer. När allt kommer omkring är all torkad frukt en källa till näringsämnen. Kaloriinnehållet i katrinplommon och torkade aprikoser är ganska högt, så det rekommenderas inte att inkludera dem i kosten i stora mängder
Vad dricker de till sushi och semlor? Vilka drycker passar bra till japansk mat
Det japanska köket har länge vunnit hjärtan hos gourmeter från hela världen. För vissa människor är asiatiska rätter vardagsmat, för andra är de hedersgäster på festbordet. Vad dricker de till sushi och semlor? Vilka drycker passar bäst med dem? Hur gör man rätt val och får verkligt nöje?
Till vilken tid är det frukost på McDonald's. Och vilka är deras för- och nackdelar?
Få människor förblir likgiltiga när de ser en förförisk McDonald's-reklam. Jag vill börja dagen med en utsökt frukost och frågan uppstår direkt: till vilken tid är det frukost på McDonald's?
Pumpafrön: fördelar och skador för barn och vuxna, hur man tar, daglig dos
Vilka är fördelarna och skadorna med pumpafrön? Hur man tar detta botemedel och vid behandling av vilka sjukdomar de är särskilt nödvändiga? Allt detta vidare
Ost "Buko" - ett värdigt alternativ till dyra "Philadelphia"
De flesta rullrecept, liksom många andra japanska och kinesiska rätter, använder mjuk färskost. Det ger ömhet och sätter igång de ljusa smakerna av ingredienserna som ingår i dem. Nästan över hela världen, när man lagar japanska och vissa kinesiska rätter, används ostar av märket Philadelphia. Men deras höga kostnad och brist på fri försäljning tvingar oss att leta efter mer prisvärda alternativ. Bukoost har blivit en värdig ersättare för Philadelphia idag